Tänasega ehk 1. veebruariga sai läbi haldusreformi esimene etapp Eestis. Kohalikel omavalitsustel, kelle elanike arv oli väiksem kui 5000 inimest ning kellel polnud võimalik taotleda haldusreformi seadusest tulenevat erandit, oli kuni 2016. aasta lõpuni võimalik vabatahtlikult ühineda.

Jaanuari lõpuks kinnitas valitsus kõik vabatahtlikud ühinemised ning nii on tänaseks selgunud, et omavalitsuste arv vähenes aastaga enam kui 2 korda – 213lt 102ni. Samas on Eestis endiselt enam kui 20 kohalikku omavalitsust, kes seaduses sätestatud kriteeriumi ei täida ning kellele ka ettenähtud erandeid pole võimalik kohaldada. Juba kahe nädala pärast (15.02) käivitab valitsus reformi järgmise etapi ehk nn sundühendamiste faasi. Selle raames peavad kolme kuu jooksul läbirääkimisi pidama ja/või oma seisukohti põhjendama ka kõik kriteeriumit mitte täitvad omavalitsused. Võib prognoosida, et etapi tulemusena kujuneb omavalitsuste arvuks Eestis ca 75-80.

Paralleelselt sundühendamisega tuleb kõigil vabatahtlikult ühinenutel mõelda ka uute omavalitsuste tekkimisega seonduvate praktiliste küsimuste peale. Koostada tuleb uus põhimäärus, leppida kokku sotsiaalteenuste ja –toetuste põhimõtted, paika panna juhtimisstruktuur, määratleda arengukava ja eelarvestrateegia eesmärgid jne. Selleks on mõistlik kasutada 2017. aastat, mis on ka üleminekuperioodiks – uued volikogud valitakse kohalikel valimistel, mis toimuvad 15. oktoobril, uued ametiasutused alustavad tegutsemist 2018. aasta algusest. Eeldada võib, et töö muudatuste juhtimisega kestab ka mõnda aega peale 2018. aasta algust. Seega on haldusreformis tehtud üks ja oluline samm, kuid tegelikud muutused ning nende juhtimine seisab alles ees. On selge, et muudatustega kaasneb ka pikk rivi väljakutseid, nende lahendamisel on võti aga kohalike liidrite käes.

Cumuluse konsultant ja juhatuse liige Mihkel Laan oli üks ühinemiskonsultantidest, kes haldusreformi vabatahtlikus faasis kohalikke omavalitsusi läbirääkimistel nõustas. Kokku osales Mihkel ligi 10 ühinemisprotsessis Võrumaal, Ida-Virumaal, Jõgevamaal ja Läänemaal. Lisaks kuulub Mihkel eksperdina haldusreformi Põhja-Eesti piirkondlikku komisjoni, kelle ülesandeks on muuhulgas soovituste andmine Harju, Järva, Lääne-Viru ja Ida-Viru maakondades toimuvate ühinemiste osas.

Me kasutame küpsiseid, et parendada teie kasutajakogemust ning pakkuda teile asjakohast sisu ja reklaame. Jätkates meie veebisaidi kasutamist, nõustute meie küpsiste kasutamisega.